Jak podchodzić do wspólnego kredytu? Dla instytucji finansowej podpisanie umowy kredytowej z dwoma podmiotami to znacznie mniejsze ryzyko, a zatem sprawa maksymalnie korzystna. Dlaczego? Jeżeli jeden kredytobiorca nie jest w stanie spłacać terminowo zobowiązania odpowiedzialność automatycznie przechodzi na kolejnego kredytobiorcę. Widać wyraźnie, że przy takim układzie dochodzi do dywersyfikacji ryzyka dla kredytodawcy. Wspólny kredyt to jednak ciekawe założenie z prostego powodu. Jeden kredytobiorca może nie posiadać właściwej zdolności kredytowej do podjęcia sporej gotówki. Wtedy przydaje się połączenie wspólnych dochodów ze współmałżonkiem. Taka współpraca powoduje bardzo często ograniczenie kosztów spłaty zobowiązania. Wspólny kredyt to też niższe raty dla dwóch kredytobiorców. To również szansa dla średnio zarabiających małżonków na zakup naprawdę solidnej nieruchomości w dobrej dzielnicy. Przy zwiększeniu dochodów jednego ze wspólników przy spłacie wystarczy po prostu stopniowo nadpłacać kredyt. Dla wielu kredytobiorców podjęcie dodatkowego zobowiązania jest możliwe tylko przy współpracy z zaufanym podmiotem. Jeżeli jeden kredytobiorca nie ma dobrej zdolności kredytowej lub pewne zaległości w przeszłości wtedy drugi podmiot jest w stanie wyregulować podobny problem własnym świadczeniem majątkowym. Przy pewnych rodzajach kredytu, tzw. żyrowanie kredytu jest wręcz obowiązkowe. To chociażby kredyty na rozwój działalności gospodarczej.

Na jakie zagrożenia przy wspólnym zadłużeniu warto się przygotować? Oczywiście narzędzie wspólnego zadłużenia posiada też sporo zagrożeń. Przede wszystkim taka współpraca jest opłacalna raczej przy średnioterminowych kredytach gotówkowych, inwestycyjnych, a nie przy dużych zobowiązaniach hipotecznych, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć kształtowania relacji pomiędzy kredytobiorcami w dalekiej przyszłości. Przywiązanie do kredytu hipotecznego nienawidzących się współmałżonków (jeden z popularniejszych przykładów) to niezbyt korzystna perspektywa. Warto zatem, aby osoba faktycznie potrzebująca najbardziej kredytu charakteryzowała się naprawdę wysoką zdolnością kredytową. W ten sposób drugi kredytobiorca doda tylko niezbędną zdolność kredytową do puli. W taki sposób można udźwignąć ewentualne problemy przy rozwiązywaniu podobnego zobowiązania. Im szybciej wyjdziesz ze wspólnego kredytu, tym z reguły lepiej dla bieżących relacji pomiędzy kredytobiorcami.

Ze wszystkich narzędzi warto korzystać ostrożnie Uwzględnienie wszystkich korzyści i wad wspólnych kredytów jest właściwie obowiązkowe, żeby zaplanować dobrze spłatę. Niestety zaufanie na rynku kredytowym i w kwestiach zarządzania pieniędzmi na poziomie gospodarstwa domowego to zawsze niezwykle problematyczny obszar. Wystarczy kilka drobnych nieporozumień, aby kredyt stał się kością niezgody wśród domowników. Rozwiązanie wspólnego kredytu jest oczywiście możliwe, ale to znowu dodatkowe formalności i presja. Korzystaj zatem ze wszystkich narzędzi kredytowych ostrożnie po przeanalizowaniu wszystkich zalet i wad.