Co ma wpływ na nasza zdolność kredytową.
Przez Michał Sapela w czwartek, kwiecień 16 2020, 12:22 - Permalink
Co prawda każdy bank ma swój indywidualny sposób interpretacji tego zagadnienia, lecz takie czynniki na które warto zwrócić nasza uwagę to miesięczny dochód. Niewątpliwie im większy jest ten współczynnik tym nasza zdolność jest większa. Lecz nie jest to jedyny element. To co bank może wziąć za walor lub wadę to nasz stan cywilny. Sytuacja kredytobiorcy całkiem inaczej kształtuje się, kiedy jest kawalerem a całkiem odmiennie, kiedy posiada współmałżonka i rodzinę na utrzymaniu. Podniesienie wydatków skutecznie osłabi naszą zdolność do wywiązania się z zobowiązania kredytowego.
Decydujący może być nasz majątek.
Niekiedy Banki przy udzieleniu wyższych kwot kredytów gotówkowych potrzebują poświadczenia stanu naszego majątku. Czy jest to walor, który warto mieć jako as w rękawie. Zasadniczo tak! Jeżeli są to nieruchomości nasza zdolność nabierze znaczenie w przypadku innych mniej wartościowych aktyw nie ma to znaczenia. Jeżeli mówimy już o środkach materialnych znaczenie również ma źródło dochodów. Stabilna i długoletnia firma, która albo nas zatrudnia lub jesteśmy jej udziałowcami znacznie powyższy stopień naszego poparcia bankowego.
Rodzaj kredytu gotówkowego oraz system spłaty.
Kiedy weryfikowana jest nasza zdolność przy wyborze kredytu gotówkowego znaczenie będzie mieć również sam kredyt. Kwota na jaką ma być udzielony kredyt nie może teoretycznie przekraczać progów które bank określił jako minimalne lub maksymalne. W związku z tym warto wcześniej przeanalizować jaka kwota będzie nas zadowalać w stu procentach i o taką wnioskować. Zaciąganie kredytu gotówkowego na zapas nie jest dobrym pomysłem, ponieważ za wszystko będziemy musieli zapłacić odsetki a to co powinno cechować osobę rozdaną finansowo to obniżanie kosztów około kredytowych.
Znaczenie ma również sposób w jaki zamierzamy spłacić kredyt. Wybór systemu spłaty ma ogromne znaczenie. Raty malejące czy stałe? Zasadniczy dla odpowiedzi i wyboru jest czas. Dłuższy czas spłaty generuje większy koszt kredytu, natomiast krótszy pozwala te środki zaoszczędzić. Pytanie tylko czy będziemy w stanie spłacić miesięcznie większą ratę kredytu czy raczej w ramach kompromisu przedłużymy spłatę bez nadszarpnięcia i dyskomfortu w naszym domowym budżecie.